• Síla lidskosti se dotkla i našich žáků

• 16.11.2023 13:27
      • Žáci druhého stupně naší školy se ve středu 15. listopadu v kině Hvězda zúčastnili hraného dokumentu s názvem Síla lidskosti.
      • Promítání bylo doplněno besedou s dotazy.  Moderátorem pořadu byl dramaturg Zdeněk Tulis. Společně s režisérem Matějem Mináčem se podílel na filmu Síla lidskosti. Jeho hlavním hrdinou byl původně německo-židovský obchodník, později anglický makléř (obchodník s financemi) a 669 dětí většinou židovského původu z předválečného Československa i Protektorátu Čechy a Morava. Těmto dětem hrozila po nástupu nacismu v Evropě smrt. Pro každé z nich se musela dobrovolně najít anglická rodina, zaplatit kauci 50 liber a souhlasit s osvojením dětí. Umíte si to vůbec představit? Vezmou vás od rodičů a rodiny. Už své blízké nikdy neuvidíte. Winton se skupinou přátel dokázali shromáždit prostředky pro vypravení vlaků, u německých úřadů povolení k vycestování, vše pod dohledem gestapa. Transporty byly vypravovány od března 1939. Ten poslední, 1. září 1939, už nacisté kvůli začátku 2. světové války nepustili, děti z něj zahynuli v koncentračních táborech. Sám Winton byl velmi skromný a o jeho činech se svět dozvěděl pouze náhodou. Získal nejvyšší anglické i československé vyznamenání a při setkání se svými „dětmi“ řekl: „Budoucí svět má jedinou šanci - uznávat a obdivovat slušnost a dokázat dělat kompromisy v důležitých otázkách.“