• Život v ŠD

     

    Záchranný kruh – první pomoc

    V týdnu od 10. do 14. 1. proběhla ve školní družině první letošní celodružinová akce. Žáci si zábavnou formou osvojovali zásady první pomoci. Vyzkoušeli si ošetření drobných poranění, diskutovali o správném postupu při úrazu např. na lyžařské sjezdovce nebo ve škole. Dráčci nemocníčci, včetně draka Korona, je seznámili s nejběžnějšími nemocemi. Akce byla zakončena zábavnými kvízy.

      


    Baňkování

    Ikdyž se brány Vánočního městečka v tomto školním roce neotevřely, přesto si děti vánoční tvoření užily. Dlouhé čekání na nejkrásnější svátek v roce jim paní vychovatelky zpestřily baňkováním. Děti vytvořily nejen klasické baňky se třpytkami, ale i z proužků papíru, alobalu a jiného dekorativního materiálu, které využily k výzdobě vánočních stromečků na chodbách nebo v odděleních školní družiny.

      


    Zimní radovánky

    Konečně první sníh. To nadšení naších žáků bylo k nezaplacení. Ve školní družině jsme si dvě odpoledne užili radovánek v bílé přikrývce. Žáci stavěli sněhuláky, koulovali se, dělali andělíčky. Už jen poprosit „Perinbabu“ o pořádnou sněhovou nadílku, ať můžeme vyrazit bobovat.

     


    Výtvarná soutěž

    V rámci školní družiny se naši žáci zapojili do výtvarné soutěže na téma „Můj oblíbený sport“. Soutěž vyhlásilo Stavební bytové družstvo Přerov. Tři naši žáci byli v soutěži úspěšní a získali ocenění. Gratulujeme Emě Navrátilové (2.A), Adamovi Husárkovi (2.B) a Adrianě Barboříkové (4.B).


    Zdravě hravě

    Ve školní družině jsme prožili další zajímavý týden, a to s akcí Zdravě hravě. Žáci se zábavnou formou dověděli, co je součástí zdravého životního stylu. Povídali jsem si nejen o zdravých potravinách, ale také jsme si zacvičili a připravili zdravou svačinku v podobě celerové pomazánky. Nejdřív žáci nad celerem ohrnovali nos, ale nakonec většině chutnal tak, že na paní vychovatelky nezbylo. Takže milí rodiče, hurá koupit celer 😊.

         


    Věnečkování

    Čtvrtý listopadový týden se nesl v duchu příprav na první adventní neděli. Děti se seznámily s pojmem Advent a tradicemi vánočního období. Ve všech odděleních školní družiny tvořily děti za pomocí p. vychovatelek první symbol Vánoc – adventní věnec. K dispozici měly větvičky jehličnanů, různé přírodniny a ozdoby. Hotové adventní věnce, které si děti vytvořily s nadšením a úsměvem, jim budou v jednotlivých odděleních dělat radost po celý adventní čas.

     


    Podzimní zahradničení

    V pěkných listopadových dnech měly děti, v rámci plánu činností ve školní družině, za úkol vyzkoušet si zahradnické práce. V jejich případě se jako nejvhodnější nabízelo hrabání listí. Z této činnosti byly převážně nadšené a ochotně vzájemně spolupracovaly. Odměnou jim byl pohled na pěkně upravený trávník a plné kontejnery listí na bioodpad.

      


    Turistická stezka s úkoly
    V týdnu od 8.11. do 12.11. 2021 proběhla celodružinová akce – Turistická stezka s úkoly. Do
    pohybu venku, na čerstvém vzduchu, skloubeného s luštěním přírodovědné tajenky, se zapojilo
    všech sedm oddělení naší ŠD. Na žáky po cestě čekalo čtrnáct stanovišť s různými úkoly, které
    plnili s nadšením a úsměvem.

          


    DÝŇOVÁNÍ

    Ve dnech 1. – 3. 11. 2021 proběhla ve všech odděleních školní družiny oblíbená aktivita – dýňování. Děti si vydlabaly dýně, které si donesly nebo do oddělení dostaly. S pomocí paní vychovatelek si vyřezávaly z dýní různá strašidla, zvířata, obličeje a měly spousty dobrých nápadů. Dýně se dětem velmi povedly. Měli jste je možnost vidět na celoškolní akci „Ve štrúdlu na štrúdl“. Děkujeme všem dětem ze školní družiny za dobře vykonanou práci.

      

     


    Den stromů

    Ve dnech 18. 10. – 22. 10. probíhal ve všech oddělení školních družin Den stromů. Rádi bychom, aby si děti uvědomovaly, že čas strávený v harmonické přírodě by se neměl nahrazovat pobytem v zábavních centrech a sezením u počítače. Vždyť chování mladých lidí je odrazem stavu celé společnosti.  Proto jsme se snažili dětem zprostředkovat význam ochrany stromů ať už teoreticky, tak i prakticky – sázením semen a plodů do půdy.

    Děti uznaly, že jejich život bez pobytu v přírodě by byl velmi smutný a to nechtějí nechat dopustit.

        


    Puntíkový den

    Naše školní družina se připojila k osvětové kampani na podporu lidí s lupénkou – Puntíkový den. Děti se při této příležitosti dozvěděly o tom, co vlastně lupénka je, zapojily se do omalovánkové soutěže s Igráčkem a vyrobily si vlastního Puntíkáčka.

        


    Podzim v ŠD

    I ve školní družině si užíváme podzimní čas. V jednotlivých odděleních pilně pracujeme s různými přírodninami a tvoříme úžasné věci. Také jsme vyzkoušeli nové temperové barvy, na které nám finančně přispělo sdružení Komenius. Děti vytvořily krásné barevné podzimní stromy a tyto obrázky zkrášlují chodbu před družinami.

     


    Záchranný kruh

     

    V týdnu od 11. 10. do 15. 10. 2021 probíhala ve školní družině akce Záchranný kruh, zaměřená na osobní bezpečnost. Žáci si zopakovali zásady bezpečného chování doma i na ulici. Mladší žáci si vyslechli pohádku o setkání s cizím člověkem, diskutovali o správném chování
    a poznávali nebezpečné předměty. Starší si vyzkoušeli např. orientaci v mapě a své znalosti porovnali v bezpečnostním kvízu.

      


    Kamarádem být, kamarády mít

    V týdnu od 27. 9. do 1. 10. 2021 jsme se v jednotlivých odděleních ŠD věnovali prevenci nevhodného chování a také posílení přátelství a spolupráce. Žáci se mohli například zapojit do aktivit, kdy upletli síť přátelství, vyzkoušeli si roli tajného kamaráda a vyzdvihli dobré vlastnosti svých kamarádů. Celý týden se nesl v dobré náladě a jednotlivé kolektivy ŠD se ještě víc stmelily.


    Atletický pětiboj

    V týdnu od 20.9. do 24.9. 2021 proběhla celodružinová akce - Atletický pětiboj. Zapojilo se všech sedm oddělení naší ŠD. Žáci poměřili své síly v disciplínách: skok z místa, přeskok přes švihadlo, dřepy na čas, běh a hod na cíl. Sportovní klání účastníky bavilo a navzájem se podporovali k výkonům, za které byli po zásluze odměněni diplomem a sladkostí

         


    Prázdninová družina

    V době od 23. – 27. 8. a 30. – 31. 8. 2021 proběhl druhý ročník naší Prázdninové družiny. Na děti čekal bohatý a zábavný program. Absolvovali jsme tři celodenní výlety a mnoho dalších zajímavých aktivit. Děti měly možnost ponořit se do hlubin Zbrašovských aragonitových jeskyní, prozkoumat zákoutí hradu Helfštýn a navštívit interaktivní muzeum vědy Pevnost poznání. V dalších dnech jsme se vydali za turistikou do Vinar, za historií do Muzea v Prosenicích, za sportem na hřiště a do tělocvičny. V době nepříznivého počasí si děti užily malování kamínků. Na závěr Prázdninové družiny jsme si zašli do cvičné kuchyňky, kde jsme si upekli zeleninovou pizzu a odměnili se zmrzlinovým pohárem s ovocem. Z Prázdninové družiny děti odcházely spokojené, plné nových zážitků a zkušeností. A my paní vychovatelky se těšíme na další ročník.