• Už je to tady! První říjnová sobota patří turistům a přírodě

• 01.10.2023 17:21
      • Do podzimní přírody Po stopách lovců mamutů se znovu po roce vydají příznivci turistiky.  Mamutí stezka ožije v sobotu 7. října, letošní ročník je už šestadvacátý a i tentokrát přichází s jednou novinkou. V areálu staré školy, kde je umístěno i Malé školní muzeum, bude k vidění jedinečný film o nedávné historii místní části Přerova - Předmostí. Dokument diváky zavede do 70. let minulého století, kdy domky původních obyvatel vesnice musely ustoupit výstavbě panelového sídliště. Návštěvníci si budou moci prohlédnout také historické fotografie z této lokality a porovnat si je se snímky současného Předmostí.
      • Podzimní vycházku do přírody už tradičně pořádá naše škola a start je v jejím areálu v sobotu 7. října od 9 do 10.30 hodin. Na devítikilometrové trase budou pro rodiny s dětmi, školní kolektivy i zdatné seniory připraveny soutěže zručnosti i pohybových dovedností. Děti si budou moci vyzkoušet hod kroužků na mamutí kly, střelbu z praku nebo chůzi na minichůdách. Otevřeno bude i Malé školní muzeum lovců mamutů ve staré škole. V jedné z bývalých školních tříd se bude promítat krátký film o bourání starého Předmostí a výstavbě panelového sídliště. „Tento film se nám podařilo získat z rodinného archivu rodiny Kočích. Autorem dokumentu ze 70. let minulého století je už nežijící starousedlík z Předmostí Milan Kočí, který nám zanechal věrohodný obraz doby před padesáti lety,“ uvedla učitelka a jedna z organizátorek akce Ivana Julišová.

Když se vydaří počasí, tak na výšlap po Předmostí a blízkém okolí se vydá více než tisícovka turistů nejen z Přerova ale i z okolních obcí a měst. Otevřeno bude i předmostské městské informační centrum, kde si mohou zájemci zakoupit turistickou známku, ale také expozice Památníku lovců mamutů s pravěkými nálezy.

Na Školním kopci bude už tradičně pro účastníky pochodu připraveno občerstvení v podobě voňavého mamutího zákusku – chlebem s máslem a tvarůžkem i žejdlíkem limonády či piva. Na akci spolupracuje i Město Přerov a spolek Predmostenzis. Zájemci si na Školním kopci mohou opéct špekáček a ochutnat třeba i ostružinový koláč.  Ti, kteří dorazí až do cíle – do areálu školy v Předmostí, obdrží malou upomínku v podobě sladkého překvapení.

Nad bezpečným průběhem sobotní akce budou v místě křížení trasy se silnicí dohlížet městští strážníci. Ukončení akce je naplánováno na 14. hodinu.