• Druháčci si prohlédli historickou třídu v Muzeu Komenského

• 03.10.2023 12:40
      • Jak to vypadalo ve škole před padesáti nebo dokonce před více než sto lety? Na tuto otázku našli odpověď všichni druháci z naší školy, kteří ve středu 27. září zavítali do Muzea Komenského v Přerově.
      • Na výstavě Školní abeceda se děti podívaly do expozice historické třídy počátku 20. století, prohlédly si školní pomůcky, slabikáře a školní obrazy z dob dávno minulých. Děti se dozvěděly, že učitel nezbedné žáky trestal metlou a ty, kteří nedávali pozor, dokonce poléval studenou vodou! A těm, kteří ve třídě opakovaně vyrušovali a neuměli učivo, byla potupně určena oslovská lavice. V dřívějších dobách totiž nebylo výjimkou, že bylo v jedné třídě až 60 dětí, a kdo v hodinách rušil, tak to schytal od učitele a doma ještě od rodičů.

Děti si také prohlédly písanky z dávných dob, kdy neexistovaly zmizíky a školáci psali inkoustem a úhledným krasopisem. Co zůstalo ve škole stále stejné – je abeceda a spojování hlásek do slabik a slov. Stejně jako my se už učily číst a psát i naše prababičky, jen ty jejich školní pomůcky vypadaly jinak než ty naše. V muzeu se nám výstava moc líbila, mnohé děti byly v přerovském zámku poprvé. Už teď se těšíme na další výstavu.