• Naše školní muzeum aneb Jak to všechno začalo

• 21.03.2024 10:07
      • Malé školní muzeum lovců mamutů - MAŠMULMA vzniklo v roce 1999 jako připomínka světoznámého archeologického naleziště v Předmostí z iniciativy tehdejšího ředitele základní školy Mgr. Vladimíra Pešky. Při tvorbě prvních expozic spolupracoval s Moravským zemským muzeem v Brně, které mu zapůjčilo kopie některých autentických nálezů a samozřejmě také s Muzeem Komenského v Přerově a jeho nadšenými archeology.
      • První výstavní prostor byl otevřen v budově staré školy. Později se muzeum přestěhovalo do bývalého protiatomového krytu v objektu nové školy. V roce 2020 tu však došlo k havárii na vodoinstalaci a následně i k prostupování spodní vody, exponáty tak musely být dočasně zabaleny a uloženy. Opět bylo nutné hledat nové prostory, navíc v době do té doby neznámých omezení souvisejících s covidovou epidemií. Přesto se již v roce 2021 podařilo muzeum otevřít, a to znovu v prostorách staré školy.

Co u nás můžete vidět?

V muzeu se nacházejí modely postav pravěkých lovců, replika slavné rytiny do klu – Předmostské Venuše, lebky a hlavy člověka předmostského typu, originální mamutí kosti i napodobeniny pravěkých zbraní a nástrojů.

Putování po stopách lovců mamutů

Velké oblibě, a to nejen u přerovské veřejnosti, se těší i historicko-přírodovědné putování „Po stopách lovců mamutů“, které škola každým rokem pořádá již tradičně první říjnovou sobotu. Pochod má několik zastavení - lovišť, na nichž dětští účastníci plní různé úkoly. Na Čekyňském kopci se mohou už tradičně všichni účastníci občerstvit „mamutí pochoutkou“, pod jejímž názvem se skrývá chléb s máslem a olomouckým tvarůžkem. Akce se pravidelně účastní několik stovek turistů – od dětí až po seniory.

Návštěvní doba školního muzea pro veřejnost

Od 25. dubna 2024 bude muzeum pro veřejnost zpřístupněno každý první čtvrtek v měsíci v době od 15 do 18 hodin. Zájemci, kteří se budou chtít podívat do muzea mimo tuto uvedenou dobu, se mohou domluvit individuálně prostřednictvím e-mailu:  ivana.julisova@zsjakprerov.cz